Belgického obra vyšľachtili vo Flámsku a pôvodne išlo o čisto úžitkové plemeno, ktoré sa chovalo kvôli koži a mäsu. Postupne sa však dostalo na výstavy a dnes sa považuje za jedno z najpokojnejších plemien králika a výborné domáce zvieratko. Samozrejme pod podmienkou, že sa mu dostane správnej výchovy.

Štandardy predpisujú, že dobre vyvinutý belgický obor má veľkú hlavu, dlhé vzpriamené uši a dlhé, dobre osvalené telo s guľatým zadkom. V súčasnosti váži najväčší jedinec tohto druhu neuveriteľných 22 kilogramov a meria 1,3 metra. Niet divu, že si tento „kráľ králikov“ vyžaduje dostatok miesta na chov, ako aj značné množstvo krmiva.

Pôvod belgického obra možno vystopovať do 16. storočia. Až do roku 1910 mu ale zahraničie nevenovalo pozornosť. Vtedy sa začal objavovať na rôznych vidieckych výstavách a vďaka svojim rozmerom si rýchlo získal popularitu. Aj dnes sa síce často chová kvôli koži a mäsu, čoraz častejšie je však domácim miláčikom. Ak ho človek dobre vychová, je belgický obor krotký aj pri malých deťoch.

Fotografie belgických obrov uvidíte v našej galérii.

Zdroj: Magazín