Zimné dažde spôsobili koncom minulého roka povodne v západných oblastiach saudskoarabského kráľovstva, ale na severe krajiny premenili zvyčajne monotónnu vyprahnutú púšť na zakvitnutú "lúku".

"Nikto by v Saudskej Arábii neočakával takýto výjav. Táto vôňa a scenéria osviežuje dušu," uviedol 50-ročný Saudskoarab Muhammad Mutajrí o púštnych kvetoch, v arabčine nazývaných divými levanduľami. Na ceste za týmto zážitkom strávil za volantom takmer šesť hodín.

Rozsiahle zakvitnuté plochy púšte sa nachádzajú v okolí meste Rafhá, ktoré leží pri hraniciach s Irakom. Kvety tam kvitnú len 15 - 20 dní v roku.

Návštevníci za touto scenériou cestujú v skupinách, často spolu s priateľmi. Vedľa svojich terénnych áut si rozložia stany a založia oheň, na ktorom si pripravujú pokrmy a nápoje.

Reportér AFP sa rozprával z obyvateľom Rijádu, ktorý musel za púštnymi kvetmi precestovať približne 770 kilometrov. Oslovil aj obyvateľa Kataru, ktorému cesta na miesto trvala 12 hodín.

"Človek tu získava novú motiváciu žiť," vyhlásil jeden z návštevníkov, ktorý si do púšte prišiel podľa vlastných slov "dobiť baterky".

Miestni obyvatelia v tomto období nepúšťajú voľne do púšte svoje ťavie stáda, aby porasty divých levandúľ nespásli, uvádza AFP.