Pozoruhodný nález z Nového Zélandu ukázal, aký priepastný bol rozdiel medzi tučniakom cisárskym a jeho obrovitými príbuznými spred miliónov rokov.
160-kilové prekvapenie
Objav pochádza ešte z rokov 2017 a 2018. Paleontológovia vtedy z balvanov na pláži na novozélandskom Južnom ostrove vydolovali skameneniny deviatich prehistorických tučniakov. Trvalo však niekoľko rokov, kým pozostatky dôsledne preštudovali a porovnali s kosťami dnešných operencov. Zistenia tímu amerických, anglických a novozélandských paleontológov nedávno zverejnil vedecký časopis Journal of Paleontology. Z výskumnej práce vyplýva, že plážové balvany skrývali zvyšky doposiaľ najväčšieho zástupcu tejto skupiny, ktorú si typicky spájame s ľadovou Antarktídou.
„S hmotnosťou približne 150 až 160 kilogramov vážil viac ako bastketbalista Shaquille O’Neal na vrchole jeho kariéry!“ hovorí paleontológ Daniel Field z Univerzity v Cambridgei. Zviera, ktoré s kolegami nazval Kumimanu fordycei, podľa neho dosahovalo triapolkrát vyššiu hmotnosť než najväčšie dnešné tučniaky. Na porovnanie: samce pštrosa vážia do 130 kilogramov. Celková výška zvieraťa mala podľa odborníkov dosahovať okolo 180 centimetrov. „Na tohto tvora musel byť ohromný pohľad,“ dodáva Daniel Field. „Ide o jedného z najpozoruhodnejších pravekých vtákov, ktorých sme doposiaľ objavili.“