Mačky a ženy

V priebehu rokov bolo publikovaných množstvo vedeckých štúdií, ktorých cieľom bolo pochopiť, či mačky skutočne viac inklinujú k mužom ako ženám. Ide pritom o skutočne jednu z mála oblastí, v ktorej sa skutočne skúma náklonnosť zvierat k jednému z pohlaví. A to práve pre  dávne korene v mytologickom prepojení mačiek a žien. 

Už od dávnych čias sa ženy spájali so symbolom mačky. Azda najviac vidieť toto spojenie v starovekom Egypte, kde aj samotná sfinga má telo mačkovitej šelmy a Egypťania uctievali bohyňu Bestet, ženské božstvo zobrazované s tvárou a v niektorých prípadoch aj s telom mačky.

Ťaháme za kratší koniec

Najpodrobnejšia štúdia pochádza z roku 2011 a uskutočnila ju Katedra behaviorálnej biológie Viedenskej univerzity- Výsledky výskumu boli neskôr publikované v časopise Behavioral Processes. Tento experiment viedol tím vedený dokotorom Kurtom Kotrschalom z Konrad Lorenz-Research Station. No a ukázal jediné. Mačky majú skutočne mužov omnoho v menšej láske ako naše nežné pohlavie.

Vedci natáčali viac ako 120 hodín správanie 41 párov človeka a mačky. No a vo väčšine prípadov mačky oveľa častejšie priadli a smerovali za ženami,  ako s mužmi. Pomer bol až tri ku jednej.  

Čo stojí za náklonnosťou? Viac na druhej strane...