"Myslel som si, že je to príliš dobré na to, aby sme to nechali tak, mali by sme to skúsiť aj s ostatnými ošípanými," povedal Paesmans agentúre Reuters. Jeho farma s ošípanými je na polceste medzi belgickým Bruselom a holandskou hranicou.
Odvtedy vytvoril zoznam skladieb, ktorý sa zhoduje s rôznymi časťami dňa, hrá energickú hudbu, keď chce, aby boli ošípané aktívne a na konci dňa uspávanky. "Tanečné piesne sú najväčšie hity. Naozaj začnú vrtieť chvostom a keď je to naozaj dynamické, dokonca začnú okolo seba tancovať a šantiť. Rocková hudba je príliš silná, nemajú ju radi," povedal Paesmans.
Farmár odporučil tímu výskumníkov, ktorí zabezpečili financovanie vo výške 75 000 eur z fondu EÚ a belgického regiónu Flámsko, aby tieto tvrdenia prešetrili.
Podľa koordinátora projektu Sandera Palmansa nie je veľa známych záznamov o reakcii ošípaných na hudbu. Dodáva však, že existujú znalosti účinkov zvukov na zvieratá vo všeobecnosti.
"Nepochybne existuje vplyv špecifických zvukov na zvieratá. Takže je naozaj možné, že hudba môže mať rovnaký účinok," povedal a dodal, že by mohla pomôcť u zvierat zmierniť nudu, ktorá je spojená so stresom.
Zistenia by mohli mať praktický vplyv na priemysel, pretože kvalitu ich mäsa ovplyvňuje stres. "Vrcholový športovec musí byť úplne fit fyzicky, ale aj psychicky. A to isté platí pre ošípané. Keď sú porazené, je vidieť, kedy mali príliš veľa stresu... Je to naozaj dôležité pre kvalitu mäsa."
Výsledky výskumu sa očakávajú do konca roka.