Zatvorení ľudia si k nim našli bližší vzťah?
Vieme o prípadoch, keď to ľuďom zachraňovalo manželstvo či vzťah s deťmi. Nedá sa celý deň sedieť pri počítači. Prechádzka so psíkom bola jediná zábava, ktorá umožnila v niektorých obdobiach ísť sa aspoň trochu vyvetrať.
VIAC FOTIEK Z ÚTULKY SLOBODY ZVIERAT NÁJDETE V GALÉRII...Vojna na Ukrajine?
To je iný príbeh. Stále netušíme, čo sa stalo. Všetky útulky na Slovensku sú zrazu preplnené.
Ako je to možné? Veď hovoríte, že po kovide vám ich noví majitelia nevracali.
Máme Linku proti krutosti. Iná situácia je vo veľkých mestách a iná mimo nich. Vo veľkých mestách je to lepšie. Vedia o povinnosti čipovania a svoje zvieratá majú pod kontrolou. Útulky sa neplnia až tak rýchlo. Náš útulok zapĺňajú zvieratá zo zlých podmienok chovu. Ľudia sú všímavejší a intenzívnejšie nám hlásia týranie. Máme plný útulok zvierat, ku ktorým sa ľudia nesprávali pekne, a ony ich napriek tomu stále neprestali mať rady, ale sú ťažko adoptovateľné. Pre malé psíky nájdeme nový domov ľahšie ako pre staré vlčiaky. Kolegovia zo zvyšku Slovenska sú na tom podobne. Majú v útulkoch veľké staré zachránené alebo vyhodené psy. Mnohí ľudia majú strach, ako si poradia a či sa uživia sami, nieto ešte postarať sa o staršieho psa.
V novembri a decembri znejú odvšadiaľ výzvy nekupovať zvieratá ako vianočné darčeky. Pomáha to?
Nazvali sme to syndróm predvianočného upratovania. Nemali sme hádam ani deň, keď by sa nám nehlásili ľudia, že nám chcú pred sviatkami odovzdať bytových psov, ktoré s nimi dovtedy žili v spoločnej domácnosti. Ako dôvod väčšinou uvádzali, že sa sťahujú do menšieho bytu či podnájmu. Ekonomická situácia má negatívny vplyv aj na majiteľov zvierat.
Čo treba urobiť, aby zvieratá nekončili v útulkoch? Čítajte na ďalšej strane...