Tento impozantný pavúk s názvom Euoplos dignitas bol označený za potenciálne ohrozeného v dôsledku straty biotopu.

Názov Euoplos dignitas je odvodený z latinského "dignitas", čo znamená "dôstojnosť" alebo "veľkosť", čo odráža značnú veľkosť a povahu pavúka. Druh obýva otvorené lesné plochy a svoje nory si stavia v čiernych pôdach Brigalowského pásu, ktorý sa nachádza na severovýchodnom pobreží Austrálie.

Nanešťastie, veľká časť biotopu tohto pavúka zanikla vyklčovaním pôdy, čo viedlo vedcov k domnienke, že by mohlo ísť o ohrozený druh. Aj keď presná veľkosť novoobjaveného pavúka nebola zverejnená, podľa National Geographic podobné pavúky zvyčajne merajú až 1,5 cm a žijú pod zemou. Tieto chlpaté tropické pavúky sú známe svojimi bolestivými a opuch vyvolávajúcimi uhryznutiami u ľudí.

Takzvané "trapdoor spiders", ku ktorým objavený pavúk patrá sa vyznačujú jedinečným spôsobom lovu.

Žijú v podzemných norkách vykopaných v zemi, ktoré sú zakryté dverami (pascami) vyrobenými z kombinácie zeme, rastlinných materiálov a pavučiny. Tieto "dvere" sú pre ich korisť takmer neviditeľné.

Keď sa trapdoor spider skryje vo svojej nore a čaká na korisť, drží sa tenkých vlákien pavučiny, ktoré sú rozprestreté okolo vstupu. Keď korisť, napríklad hmyz, prejde cez tieto vlákna, pavúk zaregistruje vibrácie a rýchlo vyskočí z nory. Potom rýchlo chytí korisť pomocou svojich chelicér (klepít) a ťahá ju späť do nory, kde ju imobilizuje a strávi.