Viac v článku, ktorý pripravili kolegovia zo Záhradkárka.

Zbavujte sa starej srsti

Tento rok si síce jar dáva poriadne na čas, ale s jej príchodom nesmieme zabúdať na našich chlpatých kamarátov. Pes a mačka sa na jar začnú zbavovať hrubej srsti a tak pĺznu.

Pĺznutie môže byť spojené aj s nepríjemným svrbením, ktoré zvieracieho kamaráta prinúti k tomu, aby sa srsti zbavoval častým škrabaním. Je preto vhodné mu uľaviť a pomôcť mu pravidelným vyčesávaním.

Za vyčesávanie bude vďačný pes aj vy.
Za vyčesávanie bude vďačný pes aj vy.
Zdroj: pinterest/dogsnaturallymagazine.com

Kefa je lepšia ako hrebeň

Pri vyčesávaní je účinnejšia kefa, než starý vyradený hrebeň. Ktorý navyše pre zvieraciu srsť nie je vôbec vhodný. Zároveň bude pre psa aj mačku kefa príjemnejšia na kožu a budú sa radi vyčesávať. Vy tým zabránite, aby sa vám v byte objavovali chuchvalce chlpov. Ušetríte tým veľa času pri upratovaní.

Všímajte si prejavy alergie

 Jar je tiež obdobím, kedy začínajú rastliny do ovzdušia uvoľňovať peľ. Na ten môžu byť alergickí nielen ľudia, ale aj štvornohí priatelia. Alergia sa spravidla prejaví do troch rokov veku a spoznáte ju, že sa váš maznáčik úporne škrabe.

Pozor na kliešte

Akonáhle vonku začne teplota stúpať, začnú byť aktívne aj kliešte. Určite teda nesmieme zabúdať včas svojho štvornohého kamaráta začať chrániť. S príchodom jari kliešte začnú vykúkať skôr, ako snežienky a je čas maznáčikovi zaobstarať nový antiparazitný obojok, alebo mu srsť ošetriť iným adekvátnym prípravkom. Ak si nie ste úplne istí čo použiť, poraďte sa s veterinárom.

Kliešte sa prebúdzajú veľmi skoro.
Kliešte sa prebúdzajú veľmi skoro.
Zdroj: shutterstock

S aktivitou pomaly

Jarné dni lákajú k lietaniu, ale pozor. Hlavne u psíkov je dôležité neprehnať to na jar s aktivitou. Podobne ako mnohí ľudia aj mnoho psov netrávilo toľko času vonku a preto nemusia byť v rovnakej kondícii ako pred zimou. Aj keď teplejšie počasie láka na šantenie, fyzickú záťaž psa radšej zvyšujte postupne.

Hlavné príznaky sú svrbenie v podpazuší, medzi prstami, oblasť hlavy alebo okolie konečníka. Ak spozorujete, že sa pes alebo mačka neustále škriabe, hoci nemá blchy ani iné parazity, bezodkladne navštívte veterinára. Dlhodobé škrabanie môže spôsobovať zápaly kože.

Narcisy môžu byť nebezpečné.
Narcisy môžu byť nebezpečné.
Zdroj: LÝDIA CZAKÓ

Pozor v lese aj na záhrade

Rastliny môžu byť nebezpečné aj tým, že sú jedovaté. Najmä mladé psy, ktoré všetko hryzú a ochutnávajú. Často však zabúdame, že v záhrade číha mnoho jedovatých rastlín, ktorých jed môže zvieraťu spôsobiť nemalé zdravotné problémy, alebo dokonca smrť.

Zákerné môžu byť napríklad živé ploty, ktoré psovi bránia vo výhľade do okolia a tak si bude chcieť vytvoriť priechod, alebo vyhrýzť priehľad. Bohužiaľ práve živé ploty sú časti vytvárané napríklad z tisu, vtáčieho zobu, nezriedka nechávame napríklad brečtan. Nebezpečné môžu byť aj tulipány alebo narcisy, pokiaľ by pes vyhrabal ich cibuľu, je isté, že svoj nález bude chcieť ochutnať.