Ako sa pandám vyvinul falošný palec? Vedci prišli na významný objav
PK 15 Kuala Lumpur - Samica pandy Šeng I, narodená v Malajzii v roku 2021, sedí na strome počas svojich prvých narodenín v Národnej ZOO v malajzijskej metropole Kuala Lumpur v utorok 31. mája 2022. FOTO TASR/AP
Female panda Sheng Yi, born in Malaysia in 2021, sits on tree during her first birthday at the National Zoo in Kuala Lumpur, Malaysia, Tuesday, May 31, 2022. (AP Photo/Vincent Thian)
Foto: Vincent Thian
Objav fosílie pandy v Číne pomohol výskumníkom vyriešiť záhadu, ako sa tomuto živočíšnemu druhu vyvinul "falošný palec" a stal sa jediným vegetariánom z čeľade medveďovitých. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Skamenelinu starú približne šesť miliónov rokov objavili v provincii Jün-nan v juhozápadnej Číne. Mala aj značne zväčšenú zápästnú kosť nazývanú radiálny sezamoid. Skamenelé pozostatky patria starobylému príbuznému súčasnej pandy zvanému ailurarctos, ktorý žil pred šiestimi až ôsmimi miliónmi rokov.
Ide o najstarší známy nález falošného palca, ktorý súčasnej pande veľkej umožňuje uchopiť a lámať bambusové stonky, píše sa v článku uverejnenom v najnovšom vydaní čaopisu Scientific Reports.
Každý správny hubár má svoje obľúbené miesta, kam sa pravidelne vracia a kde s veľkou pravdepodobnosťou zaručene nájde zaslúžený úlovok. Ak však nejdete do lesa na „istotu“, je dobré pamätať na pár pravidiel.